16/01/2019 numer 01/2019           

 

Polski biznes może wpłynąć na program prac nowej Komisji Europejskiej

Rok 2019 można śmiało nazwać rokiem europejskim z uwagi na czekające nas w maju wybory do Parlamentu Europejskiego i ukonstytuowanie się nowej Komisji pod koniec roku. Tematy europejskie mogą na pewien czas zdominować debatę publiczną, a wyniki wyborów określą kierunek rozwoju Unii na najbliższe lata. Polskie firmy powinny być w tym czasie szczególnie aktywne i mówić głośnio o swoich priorytetach.

Czytaj dalej >>

 
Kinga Grafa, dyrektorka biura w Brukseli 

 
    

Konferencja norweskiej federacji NHO o roli biznesu wobec  globalnych wyzwań i trendów

9 stycznia odbyła się doroczna konferencja organizowana przez norweską federację pracodawców NHO. Tematem konferencji były globalne wyzwania dla biznesu oraz najważniejsze trendy, jak pogłębiające się nierówności społeczne i wzrost nastrojów protekcjonistycznych w Europie i na świecie.

                                                                                                

 

 

ZAPROSZENIE: Wspólna konferencja Lewiatana oraz duńskich i niemieckich pracodawców
Spotkanie członków Lewiatana z Danutą Hübner nt. Brexitu
Przyszłość VET – najważniejsze unijne trendy i możliwe scenariusze
 

 

 

ACEA i ZPMiAP zaniepokojone możliwością nałożenia ostatecznych środków ochronnych na przywóz stali
Stal produkowana w UE ma zasadnicze znaczenie dla unijnego przemysłu motoryzacyjnego. Ostateczne środki ochronne dotyczące stali dla przemysłu motoryzacyjnego spowodowałyby wzrost jej cen na rynkach Unii i zmniejszenie konkurencyjności unijnych producentów samochodów, którzy konkurują ze sobą o zakup stali od niewielkiej grupy unijnych producentów stali, a zdolności produkcyjne stali dla przemysłu motoryzacyjnego stają się w UE coraz bardziej ograniczone.

Paweł Wideł, Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

 

Obawy pracodawców dotyczące przyszłości regulacji dotyczących zatrudnienia
Początek 2019 r. to okres wzmożonej aktywności legislacyjnej w sprawach dotyczących zatrudnienia. Co istotne, znajdujące się na finiszu unijnego procesu legislacyjnego tematy wywołują szereg obaw po stornie pracodawców.

Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan

Europejskie standardy administrowania mediacjami
Centrum Mediacji Lewiatan, istniejące od 2006 roku przy Konfederacji Lewiatan, pełni zaszczytną funkcję Koordynatora w programie Unii Europejskiej realizowanym przez polskie Ministerstwo Sprawiedliwości, pod nazwą Centra Arbitrażu i Mediacji. Jako CAM-Koordynator, centrum ma za zadanie m. in. propagowanie wspólnych standardów prowadzenia mediacji i administrowania nią przez specjalnie utworzone piętnaście regionalnych CAM-ów w Polsce.

mec. Roman Rewald, Prezes Centrum Mediacji Lewiatan

Odrzucenie umowy brexitowej niepokoi przedsiębiorców
Przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii z niecierpliwością czekały na wynik wtorkowego głosowania w Izbie Gmin. Wprawdzie brexit na zasadach umowy wynegocjowanej przez Komisję Europejską i rząd Theresy May i tak uderzyłby mocno w biznes, jednak koszty wymiany towarów i usług w ramach tego porozumienia, w zależności od branży, byłyby ok. 3 lub 4-krotnie niższe.

Maciej Drozd, ekspert ds. międzynarodowych

 
 
Definitive VAT-system for Cross-Border Trade

Comments on the European Institute of Innovation and Technology (EIT)

 

 

Lewiatan        

Konfederacja Lewiatan

Biuro w Brukseli

          
Av. de Cortenbergh 168 1000 Brussels, Belgium  Tel. (+32) 2 732 13 06 www.konfederacjalewiatan.pl
lewiatan@konfederacjalewiatan.pl