-

Polacy tracą na Forexie / Rolnicy znów zaprotestują w Warszawie / Rozmowy rząd - nauczyciele bez rezultatów

CZYTAJ W PRZEGLĄDARCE

ŚRODA 03.04 nr 1491, IMIENINY: RYSZARDA I ANTONIEGO
Twój Newsletter

Miło Cię widzieć

Ciekawostka: Ponad 200 lat zajęło opracowanie metody uzyskiwania cukru z buraków cukrowych. Pierwszą naukową pracę na ten temat napisano w 1575 r., natomiast pierwszą cukrownie otworzono dopiero w 1801 r. Powstała w Konarach na terytorium woj. dolnośląskiego.

Zagadka na dziś: Która wyspa znajduje się jednocześnie na terytorium Niemiec i Polski: Uznam czy Wolin? Odpowiedź znajdziesz na dole newslettera

 

Weronika Kowalczuk, Michał Protaziuk

 

Subskrybujesz, dostajesz pierwszy


Newsy wybrane dla Ciebie


Coś na deser

Coś więcej

Od kilku dni narasta napięcie na linii Indie-Pakistan. Oba państwa posiadają broń jądrową, są rządzone przez populistów i nacjonalistów, a w dodatku od ponad 70 lat trwa między nimi zimna wojna. Wszystko zaczęło się w 1947 roku po podziale kolonialnych Indii na część islamską i hinduską. Wiele obszarów byłej brytyjskiej kolonii było mocno wymieszanych etnicznie i religijnie, przez co po podziale 12 mln osób opuściło swoje domy, by zamieszkać w kraju odpowiadającym ich religii. Przy okazji doszło do pogromów i walk, w których zginęło od kilkuset tysięcy do kilku milionów osób.

Kaszmir

To nie był jednak koniec dramatu. Obu krajom nie podobał się podział terytorialny. Największą kością niezgody jest Kaszmir, o który Indie i Pakistan toczyły już 3 krwawe wojny. Ta górska prowincja zamieszkała przez 20 mln osób jest w większości muzułmańska, ale przeważającą część obszaru zajmują Indie. Tam też dochodzi do starć i zamachów terrorystycznych z udziałem grup rzekomo wspieranych przez Pakistan.

Działania terrorystów były przyczyną ostatniego nalotu Indii na ich bazy znajdujących się przy granicy z Pakistanem. To nie spodobało się rządowi w Islamabadzie. Rozpoczęła się wojna nerwów. Wczoraj Pakistan ogłosił, że zestrzelił dwa indyjskie samoloty. Miejmy nadzieję, że władze obydwu krajów ograniczą agresywne działaniami, bo otwarta wojna zakończy się tragicznie.

Cieszę się, że czytasz nasz newsletter. Mam więc małą prośbę. Jeżeli uważasz, że nasz newsletter jest wart uwagi, możesz przesłać znajomym link do zapisu (znajdziesz go tutaj). Możesz też wysłać link do tego newsletter (tutaj).

Nic ciekawego? To zawsze możesz sprawdzić najnowsze informacje z:

Wiadomości | Gospodarki | Plotka | Podróży | Quizów | Moto

I Ciekawostki 2018

 
Podobał mi się newsletter
Podobał mi się newsletter
Nie podobał mi się newsletter
Nie podobał mi się newsletter

Dziękuję za przejrzenie newslettera, jeśli masz uwagi
Napisz do mnie na newsletter@gazeta.pl

 

Odpowiedź na zagadkę: Wyspa Wolin znajduje się całkowicie na terenie Polski. Uznam dzielimy z Niemcami.

Do czwartku!

Jest nas więcej

- Szukasz intelektualnych wyzwań? Wypróbuj nasz newsletter z quizami i zagadkami

Na stronie głównej Gazeta.pl zawsze znajdziesz najciekawsze informacje

FacebookPoleć TwitterPoleć CheckboxZapisz się

Wolę dostawać newsletter rzadziej / normalnie

Tutaj możesz się wypisać