wyborcza.pl
 
student
     
 
autor autor  Przygotowali Diana Wawrzusiszyn
i Norbert Frątczak
,
zespół Wyborcza.pl
 
 

Idę na głosowanie, bo nie chodzi mi tylko
o latte na sojowym


A może by tak zajrzeć w przyszłość? Już niedługo może być to łatwiejsze, niż myślicie. Jest taki algorytm, który na podstawie danych z artykułów, Wikipedii i zapytań w Google’u znajduje powiązania między wydarzeniami historycznymi. W ten sposób cyfrowa wyrocznia przepowiedziała ebolę, cholerę i cenę iPadów >> Znając życie, technologia ta będzie częściej wykorzystywana do tego ostatniego. Ciekawe, czy algorytm już wie, kto wygra niedzielne wybory. 

A Wy się wybieracie? O tym, że warto, przypominają nam ostatnio twarze raperów, celebrytów i naszych znajomych z Fejsa, którzy swoje zdjęcie profilowe też przyozdobili czerwonymi kwadratami z akcji "Zabierz głos, bo go stracisz" >> Znaczy głosowanie staje się modne. I ja dołożyłam swoją cegiełkę. W weekend spotkałam się z koleżanką. Powiedziała, że nie głosuje. Powody klasyczne: nie ma na kogo i jeszcze te wszystkie sprawy w urzędzie. Zapytałam: - Monia, a jak to będą nasze ostatnie wybory? Mocne, fakt, ale zadziałało. Kolejnego dnia dopisała się do spisu wyborców. Namówiła też współlokatorki.

fot. Jacek Kołodzieski

I dobrze, bo to właśnie z bierności biorą się takie historie >> Łukasz pracuje w telefonie zaufania, pewnego razu w słuchawce słyszy:  – Pobili mnie. Zwyzywali od pedałów. Na środku ulicy. Nikt mi nie pomógł. Nie chcę tego zgłaszać. Wstydzę się. Bo nie umiałem się obronić, bo czuję, że na to zasłużyłem. Bo to moja wina. Innym razem zadzwoniła matka geja. – Syn nigdy nie widział nagiej kobiety - mówiła. - Chciałam go z tego wyleczyć, więc się przed nim rozebrałam. Nic nie dało. Wzięłam do agencji towarzyskiej i zapłaciłam za dziwkę. Bez efektów. Wciąż mówi, że woli chłopców. 

Teraz będzie lżej. Lubicie rankingi? Ja, jak widzę nagłówek "ranking" albo "top 10", od razu klikam… Ranking najmądrzejszych psów, top 10 horrorów, od których nie będziesz mógł zasnąć, ranking frezarek do paznokci czy 10 przepowiedni Nostradamusa, które się nie spełniły. Ubóstwiam. Ostatnio pół dnia przesiedziałam nad rankingiem stu najlepszych seriali XXI w. >> według "Guardiana". "Breaking Bad" jest wyżej niż "Gra o tron". A na pierwszym miejscu klasyk. Sami zobaczcie.

Jak już jesteśmy przy serialach, to słów parę o animacjach >> Nie takich dla dzieci, bo bohaterowie tam przeklinają, ćpają i piją na umór, ale też pomagają się zmierzyć z przytłaczającą rzeczywistością.  A co jeszcze pomaga? Ruch, który podobno przegania depresję >> Badania potwierdzają, że powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" nie jest tylko pustym frazesem. To chyba nie pozostaje mi nic innego jak się z Wami pożegnać i włożyć sportowe buty. A w niedzielę biegiem na wybory! Jak się jeszcze zastanawiacie, na kogo głosować, to TU >> porównacie sobie programy wyborcze. A TU >> możecie rozwiązać test, który podpowie Wam, z którą partią jest Wam najbardziej po drodze.

Serio, głosujmy. Żeby nikt nie zarzucał nam więcej, że chodzi nam tylko o darmowe wi-fi i latte na sojowym.

Diana

 
     
  Co poza tym?  
     
 
 
 
 
     
 
Konkurs Environmental Photographer of the Year 2019 rozstrzygnięty
 
     
     
 
Co słychać w Warszawie?
 
 

10.10 Listening party płyty Tokio 24 z Krzysztofem Gonciarzem - strat o 20 w newonce.bar. Płytę z muzyką wykorzystaną w wystawie Tokio 24! będzie można kupić na wejściu, a nawet dostać autograf Gonciarza. 

12-13.10 Targi Relaksu w Domu Braci Jabłkowskich – wydarzenie spod znaku slowlife, eko, zero waste. Prócz warsztatów stoiska z ubraniami, biżuterią, wyposażeniem wnętrz i książkami.


13.10 Dziesiąte Urodziny Instytutu Reportażu - spotkania z reporterami (wśród nich Filip Springer i Mariusz Szczygieł), twórcami "Bożego Ciała" (polski nominat do Oscara), a także Jerzym Bralczykiem i Lucyną Kirwil, którzy opowiedzą o języku reporterskim na wesoło.


16.10 Pokaz "Seytan’a", tureckiego remake’u Egzorcysty – pokaz odbędzie się w Moxy Warsaw Praga na Ząbkowskiej 29. To właściwie stary, dobry "Egzorcysta", ale w tureckim stylu.

 
 

My już się nagadaliśmy, teraz czas na Ciebie. Napisz do nas i twórzmy ten newsletter razem: lattenasojowym@wyborcza.pl


Podziel się  tym newsletterem ze znajomymi >>

Dostajesz ten newsletter od znajomego?
Zapisz się >>

 
     
 

Pobierz aplikację Wyborczej i czytaj wygodniej

 
 
 
 
  Informacja handlowa wysłana na podstawie zgody użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące treści informacji handlowej proszę kierować pod adres: pomoc@agora.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka