wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
 
Wydarzenia dnia, 22 marca 2019
 
  Przygotował Zbigniew Pendel,
szef Wyborcza.pl

Koszmar z ulicy Nowogrodzkiej - czytamy dziś w czołówce "Gazety Wyborczej". Jak pisze Agata Kondzińska, na zamkniętym spotkaniu politycy PiS żalili się Jarosławowi Kaczyńskiemu, że w razie zjednoczenia opozycji mogą przegrać wybory do Senatu. Od 2011 r. senatorów wybieramy w stu jednomandatowych okręgach wyborczych, a to oznacza, że zwycięzca w okręgu bierze wszystko, przegrany – choćby uległ ułamkiem procentu – zostaje z niczym. Dr Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, uważa, że PiS naprawdę ma się czego bać.

Kaczyński ma trudny czas. "Po ostatnich zeznaniach austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, oskarżającego prezesa PiS o oszustwo i nakłonienie do wręczenia łapówki, albo prokuratura rozpocznie śledztwo, albo wywiesi białą flagę w sprawie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa" - pisze na Wyborcza.pl Roman Imielski. I dalej: "Zamieńmy w tej historii lidera obozu władzy na Jana Kowalskiego. Wyobraźmy sobie, że Kowalski przez 14 miesięcy mamił znajomego, z którym jest spowinowacony przez żonę, iż mu zapłaci za przygotowanie projektu wieżowca, umów z architektami, z firmą budowlaną, z bankiem. I że odmówił zapłaty za pracę mimo przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. I że w pewnym momencie zażądał od niego 50 tys. zł, by w obecności innych osób przekupić członka zarządu swojej firmy, bo ten nie chciał się zgodzić na inwestycję... W państwie prawa i sprawiedliwości Kowalski równa się Kaczyńskiemu" - pisze Imielski. Puenty tego wywodu łatwo się domyślić.

Koszmarnie zapowiadają się najbliższe tygodnie na Wyspach. Wciąż nie jest pewne, o ile opóźniony będzie brexit, za to wiadomo, że wiele firm już pakuje manatki i ucieka z Londynu. Część faktycznie przenosi biura poza Wielką Brytanię. Część znacząco zwiększa zatrudnienie w innych oddziałach. Inne przenoszą się tylko „formalnie” – potrzebują siedzib w Unii, żeby nadal mieć nieskrępowany dostęp do rynków i działać w zgodzie z europejskimi regulatorami. Widać to szczególnie w branży finansowej, która generuje 6,5 proc. brytyjskiego PKB.

Tego, co urządziła w polskiej edukacji minister Anna Zalewska, trudno nie nazwać koszmarem. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że ok. 85-90 proc. nauczycieli, którzy brali udział w referendum, poparło strajk – wyliczał dziś prezes ZNP Sławomir Broniarz.
– To oznacza ponad pół miliona nauczycieli i pracowników oświaty, którzy wezmą udział w proteście - dodał, odpowiadając na słowa szefowej MEN, żeby nauczyciele byli z uczniami. Broniarz poradził też Zalewskiej, by sama przyłączyła się do strajku w liceum, w którym przed laty uczyła, skoro nie jest w stanie zgłosić żadnych racjonalnych propozycji.

I wiadomość z ostatniej chwili. Piotr Żyła trzeci pod czas narciarskich lotów w Planicy. Po raz siódmy tej zimy wylądował na podium. To dla niego życiowy sezon.

***

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!

 
To musisz przeczytać
 
Setki kobiet są uprowadzane z Mjanmy do Chin i gwałcone. Mają rodzić porywaczom dzieci

Sinead O'Connor: Walczę, aby przeżyć każdy dzień

Nie mamy waszych płaszczy i co nam zrobicie? Komentarz Jarosława Kurskiego

Joanna Bator: 'Ciemno, prawie noc' widziałam cztery razy. Zobaczyć swoją książkę na ekranie to percepcyjny rollercoaster

 
 
Tego nie możesz przegapić
 
1 Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych z PFRON. Winna 'piątka Kaczyńskiego'?
2 John Oliver: Moc irytowania polityków i ludzi przekonanych o własnej nietykalności to coś wspaniałego
3 Nie tylko o cytologii zapominasz co roku. Oto komplet badań, które powinniście wykonać oboje
 
Wyborcza na Wiosnę
 
'Wyborcza na Wiosnę'- powiększone wydanie gazety już w sobotę 23 marca
  Podziel się tym newsletterem ze swoimi znajomymi.
Dostałeś ten newsletter od znajomego? Zapisz się
 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 47.665.426,00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka