wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
     
 

SEKS NA WYSOKICH OBCASACH

 
 
  Przygotowała Monika Tutak-Goll,
redaktorka Wysokich Obcasów
 
 

Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam, że dziecko weszło do sypialni w najmniej spodziewanym momencie?

Byliście przekonani, że mocno śpi, znaleźliście wreszcie czas dla siebie, wydawało wam się, że zamknęliście drzwi (przecież sprawdzaliście!), zaczęliście się kochać. Ostrożnie, po cichu, żeby nikogo nie obudzić.

I nagle w progu staje dziecko. Nie wiadomo, kto boi się bardziej: wy czy ono. W popłochu naciągacie na siebie kołdrę, przez głowę przelatują pytania: "Widział?", "W którym momencie wszedł?", "Ile zobaczył?", "Co teraz?".

Czujecie się winni, nie wiecie, jak zaregować. Co mu powiedzieć? Słyszeliście przecież, że nie ma nic gorszego dla dziecka niż widok rodziców uprawiających seks.

Spokojnie, to nie musi się skończyć jak w "Antychryście" Larsa von Triera. Seksuolożki i seksuolodzy radzą: przede wszystkim bez paniki. W żadnym wypadku nie należy krzyczeć, a już na pewno na dziecko. Niech wam nie przyjdzie do głowy zareagować tekstem: "Wyjdź stąd!". To znacznie gorsze niż fakt, że dziecko zobaczyło kochających się rodziców.

Należy porozmawiać. Wytłumaczyć, że rodzice sie przytulają, całują, kochają, że seks nie jest niczym złym. Dziecku może się wydawać, że to sytuacja przemocowa. Dlatego bardzo ważne, byśmy od razu otoczyli je opieką, przekonali, że nie dzieje się nic złego. Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka.

Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna, zawsze podkreśla, że jeśli z seksu nie robimy tabu, jeśli dziecko od najmłodszych lat wie, że dorośli lubią się głaskać, całować, kochać, że okazują sobie w ten sposób miłość, widok nagich rodziców nie musi go tak bardzo zszokować.

Rodzic, który nie zajął się edukacją seksualną swojego dziecka przed 12. rokiem życia, nie ma prawa się dziwić, że inicjowanie rozmowy o seksie będzie męczarnią. Jeśli nie ma między nami otwartej relacji i dialogu od najwcześniejszych lat, to nie ma się co zabierać do edukacji seksualnej nastolatka. Zostajecie z tym, co daliście dziecku wcześniej - podkreśla Alicja Długołęcka.

A poza tym: może tak naprawdę nic nie zdążyło zobaczyć?

 
 
Po pierwsze szczerość
 
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
 
Czuły ojciec, wrażliwy syn
 
'Pytanie, co to znaczy być dziś ojcem, jest pytaniem o to, co to znaczy być mężczyzną'
 
Kochankowie z internetu
 
Najlepszy seks z internetu to ten bez rozmowy i dalszego ciągu. Chodzi o to, żeby po prostu był
 
Białe małżeństwa
 
Łatwiej im przebiec pięć maratonów na pięciu kontynentach, niż uprawiać ze sobą seks
  Napisz do nas na listy@wysokieobcasy.pl
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 47.665.426,00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka