Wyborcza   partner
 
 

Partnerem tego wydania newslettera jest Vichy.

  Przygotowała Margit Kossobudzka,
dziennikarka działów nauka i zdrowie „Wyborczej”

Mówią: „Ta straszna menopauza”. Przyjdzie i zabierze urodę oraz witalność. W zamian da dodatkowe kilogramy, wypadające włosy, nocne poty, uderzenia gorąca i podły nastrój. Oraz wiele innych przykrych dolegliwości, które sprawią, że życie, także to intymne, przestanie być przyjemne.

Ja tego nie kupuję. Owszem, moje ciało zmienia się z wiekiem. Widzę to i odczuwam. Nie mam zamiaru udawać, że mam skórę 20-latki i czas mnie nie dotyka. Dotyka. Nie wszystko mi się w tym upływaniu podoba, ale też nie wydaje mi się, bym się po wkroczeniu w menopauzę nagle całkiem rozsypała!

A jeśli nawet przydarzą mi się te wszystkie plagi, mam zamiar walczyć. Współczesna medycyna daje mi różne możliwości. Po pierwsze, nowoczesne terapie menopauzalne.

Po drugie – pielęgnację skóry, która sprawi, że poczuję się bardziej zadbana. Jednak mamy gdzieś zakodowane, że to, jak wyglądają nasza skóra czy paznokcie, jest wyznacznikiem zdrowia. Poznając kogoś, zwracamy na to podświadomie uwagę. Patrzymy na włosy, oceniamy skórę, zerkamy na dłonie. Można dyskutować, czy to słuszne, ale tak po prostu jest.

Na to, jak wyglądamy, ma wpływ ogólna kondycja, w jakiej się znajdujemy. Gdy nasza biologia postanowi, że już wychodzimy z okresu, w którym możemy mieć dzieci, z ciałem może dziać się sporo nowych rzeczy. Także skóra może mocno się zmienić. Żeńskie hormony nie bez powodu nazywane są hormonami młodości.

Wierzę jednak w siłę nawyków. Zmiana stylu życia może przynieść spektakularną poprawę samopoczucia i kondycji. Ludzie lubią wyznaczać sobie jakieś granice, od których się odbiją, coś sobie obiecają, coś zaczną… Menopauza to dobry moment na zadbanie o siebie. Nie musisz się czuć i wyglądać gorzej!

To czas, kiedy funkcjonowanie i wygląd naszego ciała potrzebują jedynie małej korekty. To nie koniec naszej kobiecości. Dzieci odchowane - mamy czas, by poprawić relacje z partnerem, zdrowiej jeść, zacząć się ruszać.

To też czas na odbudowanie więzi z przyjaciółmi i znajomymi, które ponadrywał codzienny pośpiech i obowiązki.

Mnie menopauza aż tak nie przeraża. Już wiem, co jest dla mnie dobre. Mam wizję dojrzałego piękna.

Masz pytanie dotyczące zdrowia? Napisz zdrowie@wyborcza.pl lub odpowiedz na tego maila!

 
Naukowcy donoszą
 
Pies przedłuża życie szczególnie osobom samotnym i chorym 
 
Sezon na...
 
...herbatę. Co nam daje jej picie

 
Prawda czy mit:
 
Zajady oznaczają niedobór witaminy B?

 
Gotuj z Małgosią Mintą
 
Kanapki z pieczoną dynią

 
W razie choroby
 

Gdy dowiadujemy się o poważnej chorobie - swojej lub bliskiej nam osoby - oprócz dostępu do specjalisty potrzebujemy pilnie rzetelnej informacji. Trudno je znaleźć w internecie. Dlatego z pomocą najlepszych ekspertów stworzyliśmy poradniki o chorobach i skutecznych terapiach.

Wybierz z niżej podanej listy zagadnienia, które Cię interesują:

A może próbujesz schudnąć i szukasz porady, jak schudnąć na zawsze? 

 
Materiał promocyjny Partnera
 
*Źródło: IQVIA Pharmatrend International – produkty anti-ageing we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Grecji i Austrii (w aptekach), FY 2017/2018 i YTD MARZEC 2019, pod względem wielkości i wartości sprzedaży.
Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy czy fotograficzny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
  Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zdrowia  
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka