wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
 

Pisze, niczego nie zmyślając, Michał Nogaś 

 
   
 

Dzień dobry,

to ta jedna z najważniejszych i najpiękniejszych niedziel w roku. Po raz 28. gra dziś Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! A jej dyrygent, Jurek Owsiak, mówi "Wyborczej": - Ja i cała nasza fundacja żyjemy całą tą Polską, która wspierając nas, ma w sobie tyle pozytywnej energii. Nie ciągnie nas do focha i tego życzę wszystkim Polakom. Bądźcie tam, gdzie duch, energia i coś pozytywnego. Wśród licytowanych dziś przedmiotów znalazły się między innymi replika noblowskiego medalu, podarowana przez Olgę Tokarczuk i statuetka Nike 2019 przekazana przez Mariusza Szczygła. A Fundacja Wisławy Szymborskiej udostępni na weekend mieszkanie noblistki na krakowskiej Krowodrzy osobie, która w czasie trwania aukcji przekaże najwyższą kwotę na WOŚP.

 Jedna z wielu licytacji już za nami. Wykonana przez Przemysława Staronia figurka Olgi Tokarczuk z klocków Lego - z książką, medalem przyznanym przez Akademię Szwedzką i dreadami - została sprzedana za 2050 złotych. Twórca wyjątkowej podobizny noblistki, Nauczyciel Roku 2018, wykładowca filozofii, etyki i wiedzy o kulturze, uwielbiany przez uczniów II LO w Sopocie, od lat tworzy kolekcję ważnych postaci w historii filozofii i kultury z Lego. Wykorzystuje je na swoich zajęciach i jako ilustracje do wpisów w mediach społecznościowych.

Grajmy wszyscy w i dla Orkiestry! Nie sposób dziś zapomnieć o tym, co wydarzyło się przed rokiem w Gdańsku. Gdy miasto i kraj pogrążone były w żałobie po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, ona postanowiła "pozszywać ludzkie serca". W tym roku Patrycja Krzymińska znów zbiera dla WOŚP! Jak przypomina w "Wyborczej" Anna Dobiegała, 14 stycznia 2019 roku, w dniu śmierci Adamowicza, Krzemińska, krawcowa spod Gdańska, zainicjowała na Facebooku zbiórkę. Apelowała: "Zapełnijmy ostatnią puszczę Pana Prezydenta dla WOŚP".

Do 22 stycznia do północy udało się zebrać 16 milionów złotych. W ostatnich godzinach tysiące osób trzymało kciuki, by na koncie fundacji znalazła się jak najwyższa kwota. Przed rokiem Krzemińska mówiła "Wyborczej": - Na początku to miała być kameralna zbiórka tylko dla mnie, mojej rodziny, znajomych i sąsiadów. Założyłam sobie, że powinno nam się udać zebrać 1 tys. zł. Po zamachu zrobiło mi się bardzo przykro, że pan prezydent nie będzie mógł już nigdy więcej zagrać z WOŚP w kolejnych latach. Chciałam wrzucić coś do jego puszki, bo wcześniej w niedzielę wrzucaliśmy z rodziną pieniądze do puszek innych wolontariuszy. W tym roku pani Patrycja znów zbiera pieniądze - pod hasłem "Razem dla WOŚP". Po jednym dniu na koncie było już 9999 złotych.

 Niejednego ze swoich malutkich pacjentów - dzięki sprzętowi otrzymanemu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - utrzymał przy życiu neonatolog, były ordynator w szpitalu w Białej Podlaskiej Riad Haidar. Teraz w mieście trwa protest, bo nowy szef placówki odwołał lekarza z piastowanej przez 30 lat funkcji. Dlaczego? Bo dyrektor szpitala jest z PiS-u, a lekarz został właśnie posłem z listy KO. Przed budynkiem szpitala mieszkańcy Białej Podlaskiej organizują protesty. Na jeden z nich przyszedł Bartosz Bomba.

Ze łzami w oczach mówił do Hiadara: - Chylę się przed panem, bo 19 lat temu pan mnie uratował. Dali mi zero punktów w skali Apgar. Jestem apolityczny. Przyszedłem, bo chciałem stanąć za człowiekiem, który zrobił dużo dobrego. Nie tylko dla miasta, lecz także w całej Polsce. To dla mnie niezrozumiałe i niepojęte, że po 30 latach próbuje się tak człowieka zgnoić, zniszczyć. Wcześniej to ja potrzebowałem pomocy doktora Haidara. Dziś czuję, że to on potrzebuje pomocy, wsparcia nas wszystkich. Skala protestu chyba zaskoczyła polityków partii rządzącej. Pozwala wierzyć, że wciąż ludzi dobrej woli jest więcej! A we mnie zrodziła przekonanie, że trudno uwierzyć, by kto inny - nie Hiadar - wygrał konkurs na stanowiska ordynatora oddziału neonatologii, który zapowiedział dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej. W ogóle ciężko mi sobie wyobrazić, by ktokolwiek - poza odwołanym lekarzem - chciał do niego stanąć...

 To może jeszcze o wyjątkowym policjancie? Sierżant sztabowy Marcin Sikora pracuje w wydziale techniki kryminalistycznej bydgoskiej komendy. Postanowił sprzątać swój kawałek Polski. Do dziś zebrał już setki kilogramów śmieci! O Sikorze pisze w "Wyborczej" Wojciech Borakiewicz. Policjant zaczął swoją akcję na przełomie września i października 2019 roku. Wziął się do zbierania śmieci z Górzyskowa. To jedno z bydgoskich osiedli - spore blokowisko z terenami także jeszcze niezagospodarowanymi. W tych miejscach, niestety, ludzie wyrzucają śmieci, m.in. stare opony. Sprzątanie zajęło kilka dni. W tym czasie policjant zebrał 114 worków śmieci - każdy miał 120 litrów pojemności. To jednak nic przy 60 oponach, trzech telewizorach, starych drzwiach do domu, meblach, elementach ogrodzenia i zużytych częściach samochodowych. Wywóz zebranych śmieci, a także worki, rękawiczki ochronne zapewnił mu Urząd Miasta Bydgoszczy. To jednak nie koniec, bo w kwietniu, po zimowej przerwie, Sikora znów ruszy do boju. I - o czym piszemy w "Wyborczej" - szuka w Bydgoszczy sojuszników. Proszę go wesprzeć!

Do przeczytania za tydzień! 

***

Już w poniedziałek w warszawskiej siedzibie Wyborczej odbędzie się wyjątkowe spotkanie z noblistką Olgą Tokarczuk. Tutaj znajdziecie Państwo wszystkie informacje na ten temat. 

 
 
Optymistyczne zdjęcie tygodnia
 
 
 
 
 

Mikołajki i Mikołaje mają relaks! Przyjechali z Europy i Stanów Zjednoczonych, by w wodach Morza Martwego odpocząć po trudach przedświątecznej pracy. Kobiety i mężczyźni, którzy między innymi w Niemczech, Rumunii, Danii i USA zawodowo dostarczają prezenty maluchom, spotkali się w Izraelu, by zapomnieć o trudach wielogodzinnych podróży przez śniegi i wpadania do domów przez mało wygodne kominy (fot. Ariel Schalit/AP). 

 
  Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Niech grono optymistów się powiększa!
Zapisz się >>
 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka