wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
   
     
   
     
  Przygotowała Ewa Tomkowska, 
redaktorka działu tylko zdrowie „Wyborczej”
 
 

Był upalny dzień, byliśmy z partnerem i Ciapkiem, naszym psem, na spacerze wśród łąk. Najpierw poszliśmy w lewą stronę od domu, a następnie udaliśmy się w prawą. Na rozwidleniu, gdzie można skręcić do domu, Ciapek stanął i zaczął się na nas patrzeć. Nie chciał iść z nami i nagle ruszył z impetem w stronę domku.

Przestraszyliśmy się, że ucieknie. Ruszyliśmy za nim, jednocześnie dzwoniąc do domowników i ostrzegając, że Ciapek biegnie w ich stronę.

Chcieliśmy się upewnić, czy na pewno leci do domu. Okazało się, że pies dobiegł zdyszany i domagał się wody. Kiedy tylko się napił, ruszył w naszą stronę.

To nauczyło mnie, żeby nigdy nie wychodzić z psem na długi spacer bez zapasu wody. A także tego, że dla psa bardzo ważne są temperatura i wilgotność powietrza. Pies może dostać udaru cieplnego tak samo jak człowiek. >>

Wysokie temperatury szczególnie źle znoszą szczenięta, psy starsze, otyłe, a także te osłabione chorobą i suczki w ciąży. Na upał źle reagują też pewne rasy psów, np. boksery, buldożki, buldogi, mopsy czy shih tzu. To dlatego że mają skrócone kanały nosowe, a tym samym mniejszą zdolność chłodzenia wdychanego powietrza, co powoduje, że pobierają więcej ciepła z otoczenia.

Jak poznać, że pies jest przegrzany? Po pierwsze, zieje inaczej niż zwykle - intensywnie, jakby mechanicznie, charcząc lub poświstując. Oddechy są szybkie i płytkie.

Pies wydycha nadmiar ciepła, ale się nie poci. Traci przy tym wiele wody - ma suchy nos, wyschnięte wargi, język. Może dostać gorączki (norma u psa to 38-39 stopni). Spojówki oka psa, błony śluzowe w pysku i dziąsła z różowych stają się blade.

Najlepiej w takiej sytuacji położyć psu na głowie i karku mokry ręcznik, nie zasłaniając nosa. Nie można zmuszać go do picia, jeśli nie chce, i wrzucać go na siłę do zimnej wody.

Jeśli niepokoi nas zachowanie psa w upalny dzień albo po nim, po prostu szybko zawieźmy zwierzę do lekarza.

Niestety, każdego roku służby mundurowe wielokrotnie są wzywane, by ratować czworonogi z zamkniętego i zostawionego na parkingu nagrzanego samochodu. >> W upalny dzień temperatura w pozostawionym na parkingu samochodzie może przekraczać nawet 60 stopni Celsjusza. Dla zamkniętego w aucie zwierzęcia to śmiertelna pułapka.

Efekt działania klimatyzacji po wyłączeniu silnika szybko mija i zwierzę może po prostu odejść z tego świata, podczas gdy my robimy zakupy.

Obrońcy praw zwierząt w okresie letnim muszą też wielokrotnie interweniować w sprawie psów przywiązanych do krótkiego łańcucha w upale bez wody. >> Pies nie musi mieć ran, nie musi być od razu bity, żeby cierpiał. A siedzenie w gorącym samochodzie lub w pełnym słońcu na krótkim łańcuchu bez możliwości ucieczki to nic innego jak tortury.

 
 
Prosto z natury
 
 
24 godziny bólu. To dzieło mrówki, która wygrywa w rankingu zadawania cierpienia >>
 
 
Słodziak tygodnia
 
 
Suseł. Triumfalny powrót >>
 
 
Dom na czterech łapach
 
 
Masz kota? Zrezygnuj z tych roślin. Są dla kotów trujące >>
 
 
 
Ziemia dla wszystkich
 
     
 
Naukowiec z PAN: Palenie lasów w elektrowniach nie ma żadnego sensu >>
 
     
 
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zwierząt  >> 
 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka