|
Nowe, niezwykle trudne warunki prowadzenia biznesu powodują, że setki, tysiące firm, zwłaszcza tych najmniejszych, boryka się z ogromnymi problemami. Chcemy pomóc. Zysków nie możemy zagwarantować, ale również możemy zrobić coś ważnego.
Przygotowaliśmy dla Was newsletter dla przedsiębiorców. Będziemy poruszali w nim zagadniania związane z prowadzeniem biznesu: jakie pułapki na Was czyhają, gdzie można uzyskać wsparcie?
________________
Przedsiębiorco? Masz pytania dotyczące pomocy rządowej, kto może się o nią ubiegać, jakie są jej warunki? Coś jest niejasne? Piszcie do nas: listy@wyborcza.pl
________________
Kto będzie Wam pomagał? Gazeta Wyborcza zwróciła się do najlepszych kancelarii w Polsce. Są wśród nich wielkie międzynarodowe firmy, ale także te nieco mniejsze. Ich wspólną cechą jest chęć niesienia pomocy przedsiębiorcom, ale i pracownikom. Oto one: Clifford Chance, Dentons, DZP, FGGK, Gide Loyrette Nouel, Greenberg Traurig, Jagodziński Skrzypek, Lubasz i Wspólnicy, Noerr, Pietrzak Sidor & Wspólnicy, kancelarii PwC Legal i firmy doradczej PwC, Rymarz Zdort, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Wardyński i Wspólnicy.

Wspólnie stworzyliśmy akcję Prawnicy Czytelnikom. W której przedsiębiorcy ślą pytania, głównie o niejasności "tarczy antykryzysowej", eksperci prawni odpowiadają, a "Wyborcza" publikuje.
Poniżej przykładowe pytania i odpowiedzi:
>>Jako emeryt prowadzę działalność jednoosobową i opłacam tylko składkę zdrowotną. Czy mogę wystąpić o umorzenie tej składki? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ
>> Czy pracownik, który przebywa w kwarantannie, ma prawo do wynagrodzenia za pracę? Kto płaci? ZUS, pracodawca? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ
>>Czy mogę skorzystać z ulgi, jeśli rozpocząłem działalność 1 marca 2020 r.? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ
>>Po złożeniu wniosku o postojowe do ZUS nie otrzymałam żadnego pisma ani pieniędzy. Odpowiedź znajdziecie TUTAJ
Dużą wagę przykładamy do rozwoju biznesu. Będziemy publikowali rozmowy z przedsiębiorcami z pierwszych stron, ale też tych o wiele mniejszych, którzy mają swoje problemy, ale i swoje wielkie sukcesy.
Zaczynamy cykl wywiadów: "Co w Twoim Biznesie"
Premierowa rozmowa z szefem Danteksu pokazuje braki i luki w rządowej ofercie wsparcia. >>"Tarcza antykryzysowa" ma chronić miejsca pracy. A my mamy tylko podwykonawców. Nam nie płacą, my musimy płacić rachunki [WYWIAD]
W dzisiejszym newsletterze chcemy polecić też tekst Ludmiły Annanikovej o pracy zdalnej. Każdy z nas może przejrzeć się w nim jak w lustrze. Autorka zapytała pracowników, ale i przedsiębiorców, jak teraz wygląda ich praca. I odpowiedź nie jest jednoznaczna. >>Ewa siedzi na skrzynce po piwie, młodzi rodzice pracują na zapas, Jan tęskni za ubieraniem się. "Praca zdalna pokazuje wartość pracownika"
Angażujemy też do newslettera nasz wyjątkowy produkt. Od początku istnienia "Mojego Biznesu" - ukazującego się we wtorki tygodnika gospodarczego "Wyborczej" - staramy się być jak najbliżej Waszej codzienności - problemów, wyzwań, sukcesów. Piszemy o nowych, odkrywczych pomysłach na biznes, frapujących ideach.
W dzisiejszym, papierowym wydaniu Mojego Biznesu, piszemy m.in. o dramatycznej sytuacji rynku muzycznego w Polsce, w związku z koronawirusem: >>Trzeba się ze wszystkim wstrzymać. Na razie żyję z zaskórniaków - przyznaje np. Andrzej Krzywy, wokalista De Mono. To jednak uznany twórca, ogromna większość jego kolegów po fachu zaskórniaków po prostu nie ma. Piszemy o firmach małych i dużych. Tym razem przykład z tej drugiej grupy: >>Korporacja State Street oferuje usługi finansowe inwestorom instytucjonalnym, wśród klientów ma m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne. Zatrudnia na całym świecie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W Polsce ma dwa oddziały - w Gdańsku i Krakowie. Jak radzi sobie podczas pandemii? Mamy też dla Was ciekawy pomysł z branży winiarskiej, jak zarobić na koronawirusie: >>Pierwsza partia wina pandemicznego z winnicy pod Zieloną Górą sprzedała się na pniu. Na etykietce jest Schnabeldoktor, czyli doktor z dziobem - tak w Niemczech między XVII a XIX wiekiem nazywano tzw. doktorów plagi, zajmujących się chorymi na dżumę i cholerę.
"Gazeta Wyborcza" to nie tylko redakcja na Czerskiej, to także 19 oddziałów w największych miastach. Tam też na co dzień jesteśmy do Waszej dyspozycji, piszemy o gospodarce, biznesie z punktu widzenia konkretnego regionu, miasta.
Następny newsletter w kolejny wtorek. Zapraszamy!
|
|