wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
  Newsletter dla przedsiębiorców  
     
   
     
  Przygotowali Piotr Winnicki, redaktor działu Gospodarka i
Maciej Drzewicki, redaktor prowadzący Mój Biznes
 
 

Nowe, niezwykle trudne warunki prowadzenia biznesu powodują, że setki, tysiące firm, zwłaszcza tych najmniejszych, boryka się z ogromnymi problemami. Chcemy pomóc. Zysków nie możemy zagwarantować, ale również możemy zrobić coś ważnego.

Przygotowaliśmy dla Was newsletter dla przedsiębiorców. Będziemy poruszali w nim zagadniania związane z prowadzeniem biznesu: jakie pułapki na Was czyhają, gdzie można uzyskać wsparcie?

________________

Przedsiębiorco? Masz pytania dotyczące pomocy rządowej, kto może się o nią ubiegać, jakie są jej warunki? Coś jest niejasne? Piszcie do nas: listy@wyborcza.pl

________________

Kto będzie Wam pomagał? Gazeta Wyborcza zwróciła się do najlepszych kancelarii w Polsce. Są wśród nich wielkie międzynarodowe firmy, ale także te nieco mniejsze. Ich wspólną cechą jest chęć niesienia pomocy przedsiębiorcom, ale i pracownikom. Oto one: Clifford Chance, Dentons, DZP, FGGK, Gide Loyrette Nouel, Greenberg Traurig, Jagodziński Skrzypek, Lubasz i Wspólnicy, Noerr, Pietrzak Sidor & Wspólnicy, kancelarii PwC Legal i firmy doradczej PwC, Rymarz Zdort, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Wardyński i Wspólnicy.

Wspólnie stworzyliśmy akcję Prawnicy Czytelnikom. W której przedsiębiorcy ślą pytania, głównie o niejasności "tarczy antykryzysowej", eksperci prawni odpowiadają, a "Wyborcza" publikuje.

Poniżej przykładowe pytania i odpowiedzi:

 >>Jako emeryt prowadzę działalność jednoosobową i opłacam tylko składkę zdrowotną. Czy mogę wystąpić o umorzenie tej składki? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ

>> Czy pracownik, który przebywa w kwarantannie, ma prawo do wynagrodzenia za pracę? Kto płaci? ZUS, pracodawca? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ

>>Czy mogę skorzystać z ulgi, jeśli rozpocząłem działalność 1 marca 2020 r.? Odpowiedź znajdziecie TUTAJ

>>Po złożeniu wniosku o postojowe do ZUS nie otrzymałam żadnego pisma ani pieniędzy. Odpowiedź znajdziecie TUTAJ


Dużą wagę przykładamy do rozwoju biznesu. Będziemy publikowali rozmowy z przedsiębiorcami z pierwszych stron, ale też tych o wiele mniejszych, którzy mają swoje problemy, ale i swoje wielkie sukcesy.

Zaczynamy cykl wywiadów: "Co w Twoim Biznesie"

Premierowa rozmowa z szefem Danteksu pokazuje braki i luki w rządowej ofercie wsparcia.
>>"Tarcza antykryzysowa" ma chronić miejsca pracy. A my mamy tylko podwykonawców. Nam nie płacą, my musimy płacić rachunki [WYWIAD]


W dzisiejszym newsletterze chcemy polecić też tekst Ludmiły Annanikovej o pracy zdalnej. Każdy z nas może przejrzeć się w nim jak w lustrze. Autorka zapytała pracowników, ale i przedsiębiorców, jak teraz wygląda ich praca. I odpowiedź nie jest jednoznaczna.
>>Ewa siedzi na skrzynce po piwie, młodzi rodzice pracują na zapas, Jan tęskni za ubieraniem się. "Praca zdalna pokazuje wartość pracownika"


Angażujemy też do newslettera nasz wyjątkowy produkt. Od początku istnienia "Mojego Biznesu" - ukazującego się we wtorki tygodnika gospodarczego "Wyborczej" - staramy się być jak najbliżej Waszej codzienności - problemów, wyzwań, sukcesów. Piszemy o nowych, odkrywczych pomysłach na biznes, frapujących ideach.

W dzisiejszym, papierowym wydaniu Mojego Biznesu, piszemy m.in. o dramatycznej sytuacji rynku muzycznego w Polsce, w związku z koronawirusem:
>>Trzeba się ze wszystkim wstrzymać. Na razie żyję z zaskórniaków - przyznaje np. Andrzej Krzywy, wokalista De Mono. To jednak uznany twórca, ogromna większość jego kolegów po fachu zaskórniaków po prostu nie ma.
Piszemy o firmach małych i dużych. Tym razem przykład z tej drugiej grupy:
>>Korporacja State Street oferuje usługi finansowe inwestorom instytucjonalnym, wśród klientów ma m.in. fundusze inwestycyjne i emerytalne. Zatrudnia na całym świecie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W Polsce ma dwa oddziały - w Gdańsku i Krakowie. Jak radzi sobie podczas pandemii?
Mamy też dla Was ciekawy pomysł z branży winiarskiej, jak zarobić na koronawirusie:
>>Pierwsza partia wina pandemicznego z winnicy pod Zieloną Górą sprzedała się na pniu. Na etykietce jest Schnabeldoktor, czyli doktor z dziobem - tak w Niemczech między XVII a XIX wiekiem nazywano tzw. doktorów plagi, zajmujących się chorymi na dżumę i cholerę.


"Gazeta Wyborcza" to nie tylko redakcja na Czerskiej, to także 19 oddziałów w największych miastach. Tam też na co dzień jesteśmy do Waszej dyspozycji, piszemy o gospodarce, biznesie z punktu widzenia konkretnego regionu, miasta.


Następny newsletter w kolejny wtorek. Zapraszamy!

 
 
Temat tygodnia
 
 
Niedługo już trzecia 'tarcza antykryzysowa'. Jak wygląda polska pomoc dla firm na tle świata? [PODSUMOWANIE] >>
 
 
 
 
 
 
Poradniki dla biznesu
 
     
 
1 Biznes w czasach koronawirusa. Jak zamknąć albo zawiesić firmę >>
2 Koronawirus. Praca zdalna jedną z recept na epidemię >>
3 'Uważaj, o co (i jak) prosisz' - o rygorze odpowiedzialności karnej przy składaniu 'tarczowych' wniosków o pomoc >>
 
     
 
Oto, o czym w ostatnich dniach piszą nasi dziennikarze w oddziałach
 
     
 
 
 
 
Prawnicy Czytelnikom
 
 
Przedsiębiorco! Masz pytania związane z prowadzeniem biznesu i prawem pracy w czasie epidemii? 'Wyborcza' i prawnicy z doborowych kancelarii pomogą! >>
 
 
O tym piszą inni
 
     
 
1 "The New York Times": Co raz więcej krajów stopniowo wycofuje się z ograniczeń spowodowanych koronawirusem. Czy słusznie?>>
2 "The Wall Street Journal": Małe banki ratują małe firmy. Wszystko dzięki gwarancjom rządowej pomocy >>
3 "Rzeczpospolita": Będziemy dopłacać do lokat? Depozyty bez odsetek już są >>
4 "Dziennik Gazeta Prawna": Ustawa antylichwiarska uderzy w... dłużników? 'Pomysłodawca chyba nie rozumie przebiegu egzekucji' >>
5 "Puls Biznesu": Przedsiębiorcy wytrzymają do czerwca. Wnioski o wakacje kredytowe w Pekao złożyło na razie mniej niż 10 proc. klientów firmowych >>
 
     
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>


______________

Czytaj nasz Codzienny Poradnik Antywirusowy i bądź na bieżąco

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka