wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
   
     
  Przygotował Waldemar Paś   
 

Czarna Księga PiS, odc. 80

Jest nowy stary wróg - Konwencja Antyprzemocowa. Nagle się dowiedzieliśmy, że Konwencja wcale nie jest potrzebna, przecież my w Polsce mamy wystarczająco dobre, własne przepisy, chroniące nasze, polskie kobiety. Po co nam obce konwencje i to jeszcze uchwalone w Stambule. Może dlatego tamta strona tak licznie i chętnie używają nazwy Konwencja Stambulska? 

Okazuje się, że Konwencja stała się przedmiotem walki politycznej i pokazała pięknie rozłamy w rządzie. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chciał jej wypowiedzenia. Ale premier Mateusz Morawiecki go ograł i skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie czy Konwencja jest zgodna z konstytucją. Co zrobi Trybunał z wnioskiem? Czy będzie go analizował, analizował i analizował? A jeśli już w końcu wyrok zostanie orzeczony to po czyjej będzie myśli?

Jak gender to i geje. A tu nieoczekiwane wieści. Samorządy, które przyjęły uchwały wykluczające osoby LGBT nie dostaną unijnego dofinansowania. Chodzi o stosunkowo niewielkie kwoty, góra dziesiątki tysięcy euro - ale wiele osób jest w szoku.

Co waszym zdaniem z tego wyniknie?

Piszcie: listy@wyborcza.pl 

Piątek, 24 lipca

>> Tysiące kobiet protestowało przed siedzibą Ordo Iuris w obronie Konwencji Antyprzemocowej. Podobnie protesty odbyły się w całym kraju.

 
 
Tysiące kobiet protestowało przed siedzibą Ordo Iuris. 'Nie' dla legalizacji bicia kobiet i dzieci >>
 
 

>> "Wyborcza" ujawnia: byliśmy w magazynie, gdzie Poczta Polska ukrywa pakiety przygotowane na "niewybory" planowane na 10 maja. Karty do głosowania są tak źle zabezpieczone, że można je łatwo skopiować

>> Sejm wybrał przewodniczącego komisji ds. pedofilii. To osoba, która współpracuje z fundamentalistyczną i religijną organizacją Ordo Iuris. To jest hańba dla państwa polskiego, że taka osoba będzie stała na czele tej komisji – mówiła tuż przed głosowaniem Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), posłanka zaangażowana w walkę z pedofilią w szeregach kościelnych.

>> Posłowie poparli zmiany w ustawie zdrowotnej, które sprawią, że wszystkie decyzje dotyczące naszego leczenia będzie podejmował prezes NFZ.

>> Czy Jacek Kurski jest p.o. prezesa TVP, czy nie? Nawet Czabański tego nie wie.

>> Joanna Lichocka z PIS ukarana za swój gest. Została odwołana z funkcji wiceszefowej sejmowej komisji kultury. Przeważył jeden głos.

>> Miesiąc temu posłowie opozycji złożyli wniosek, by prokuratura zabezpieczyła niewykorzystane pakiety wyborcze jako dowód w śledztwie. Nie zrobiono tego. Tymczasem z magazynu Poczty Polskiej ciężarówki wywożą pakiety do utylizacji.

Sobota, 25 lipca

>> Do łódzkiego magazynu Poczty Polskiej, gdzie ukrywane są karty do głosowania na majowe "niewybory", weszła policja. Ale policja nie szuka sprawcy kolosalnego marnotrawstwa publicznych pieniędzy, tylko ustala, jak dziennikarz "Wyborczej" mógł wynieść paczkę z "pakietami Sasina". Poczta nazywa to "kradzieżą ruchomości".

>> Agnieszka Kublik tłumaczy dlaczego warto oglądać „Wiadomości”. Będzie jasne, z kim trzyma Kurski. Kogo szanuje, kto komu zazdrości. I na co pozwala mu prezes. Władza od kulis codziennie na żywo w TVP.

>> - Proszę, by nie ulegać propagandzie lewackiej i komunistycznej, że ktoś, kto jest przeciwko tej konwencji, jest przeciwko działaniom zapewniającym kobietom ochronę - powiedział Zbigniew Ziobro na konferencji zapowiadającej wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej.

>> Nominaci władzy w Sądzie Najwyższym nie mają prawa orzekać, ale rozpatrują protesty wyborcze.

>> PiS chce połączenia ministerstw Nauki oraz Edukacji. - Pomysł połączenia ministerstw oceniamy jako krok w stronę ograniczenia autonomii i zwiększenia kontroli. To fatalny i niebezpieczny koncept - uważa Anna Schmidt-Fic, nauczycielka i założycielka Protestu z Wykrzyknikiem.

Niedziela, 26 lipca

>> "Opuszczenie konwencji stambulskiej byłoby godne ubolewania i dużym krokiem wstecz w walce o ochronę kobiet w Europie" - napisała w oświadczeniu sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejcinović Burić.

>> Poczta Polska twierdzi, że wynosząc z jej magazynów paczkę z pakietami wyborczymi przygotowanymi na niewybory 10 maja, dokonałem "kradzieży ruchomości". Wicepremier Jacek Sasin, odpowiedzialny za bezprawny druk 30 mln zestawów, zarzuca mi zaś "wejście w rolę rabusia" - pisze Wojciech Czuchnowski.

Poniedziałek, 27 lipca

>> Od tego poniedziałku samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki niemu PiS będzie mógł wesprzeć swoich samorządowców i karać krytyków rządu.

>> - Są podstawy do stawiania TVP zarzutów nierównego traktowania zarówno kandydatów, jak i wspierających ich ugrupowań politycznych - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz pierwszy dostrzegła agitację telewizji Jacka Kurskiego na rzecz Andrzeja Dudy.

 
 
KRRiT pierwszy raz krytykuje TVP za agitację. 'Proszę przestrzegać zasady rzetelności' >>
 
 

Wtorek, 28 lipca

>> Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa PiS, by nie wypowiadało konwencji antyprzemocowej.

>> Organizacje żydowskie składają skargę do KRRiT na antysemicką agitację "Wiadomości". Rada Etyki Mediów już przyznała im rację.

>> Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zniesienia przepisów o bezkarności dla urzędników, którzy dopuścili się przestępstw gospodarczych przy zakupach związanych z epidemią.

>> Doniesienie o popełnieniu przestępstwa zgwałcenia wraz z wnioskiem o ściganie sprawcy - Zdzisława Antoniego Kurskiego, syna Jacka - złożyła we wtorek w gdańskiej prokuraturze Magdalena Nowakowska.

Środa, 29 lipca

>> Paski "Wiadomości" TVP "wprowadzały opinię publiczną w błąd", a ich "powtarzanie utrwalało nieprawdziwy przekaz". KRRiT już drugi raz po wyborach prezydenckich zwraca uwagę TVP, że jest nierzetelna.

>> Ziobro i Gowin razem przeciwko rekonstrukcji rządu. "Trzymają sztamę, żeby PiS ich nie ograł"

>> Według informacji "Wyborczej" Wieluń, Tuchów i Wilamowice są wśród sześciu miejscowości, które nie dostały pieniędzy z Unii Europejskiej, bo na ich terenie ustanowiono "strefy wolne od LGBT".

>> RPO: Wzywam do zaniechania wszelkich prac zmierzających do wypowiedzenia konwencji stambulskiej.

Czwartek, 30 lipca

>> OKO.press: unijni śledczy podejrzewają, że Ryszard Czarnecki wyłudził pieniądze z PE.

>> Mateusz Morawiecki wysyła konwencję antyprzemocową do Trybunału Konstytucyjnego. Czyli do zamrażarki? - To się nie uda - zapowiadają ziobryści, którzy walczą o jej wypowiedzenie.

 
 
Premier Morawiecki wysyła do TK konwencję antyprzemocową. Ziobro: Tu się różnimy >>
 
 

Jeśli chcesz co tydzień dostawać od nas podsumowanie w ramach Czarnej Księgi PiS, zapisz się na newsletter i przekaż informację swoim znajomym.

Czekamy na wasze uwagi, czego zabrakło, co powinniśmy dodać. Piszcie: listy@wyborcza.pl.

 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka