Wyborcza
  Przygotował Jakub Chełmiński,
dziennikarz Gazety Stołecznej

Najgorzej wcale nie jest w sylwestra. Święta są jeszcze spokojne, ale zaczyna się zaraz po nich, gdy domorośli piromani testują arsenał. Pierwsze wybuchy są pojedyncze, ale za to niespodziewane. Spacer z psem zaczyna wyglądać jak bieg przez poligon. Nigdy nie wiesz, z której strony coś wybuchnie.

To wtedy najbardziej gubią się zwierzęta. - W sylwestra właściciele są na to przygotowani, unikają spacerów. Tych kilka dni wcześniej jest najgorszych - potwierdza Henryk Strzelczyk, dyrektor schroniska na warszawskim Paluchu. Zwykle trafiają tu cztery psy dziennie. 28 grudnia przyjechało już dziesięć, każdego kolejnego dnia coraz więcej. W niedzielę dzień przed sylwestrem - 20 psów. W rzeczywistości zagubionych zwierząt było o wiele więcej. W Warszawie ekopatrol w pierwszej kolejności odwozi psa pod adres zakodowany w czipie. Dopiero gdy w domu nie ma właściciela, pies jedzie do schroniska Na Paluchu.

Sytuacja powtarza się co roku i co roku nikt z tym nic nie robi. Zawodzą służby. Mimo że strzelanie petardami jest nielegalne i grozi za to 500 zł mandatu, to proceder jest powszechny. - Nie umiesz się bawić - powiedział mi pewien dresiarz, na którego się wydarłem, gdy jego petarda wybuchła w Nowy Rok tuż obok mnie, mojego psa i śpiącego dziecka w wózku. Miał rację. W ogóle mnie to nie bawi.

Na razie dresiarz pozostaje bezkarny. „Zwyczajowo dopuszcza się odpalanie materiałów pirotechnicznych tylko 31 grudnia oraz 1 stycznia” - pisze straż miejska w swoim komunikacie, czym już daje przyzwolenie na łamanie prawa przez dwa dni w roku.

Ale OK, na początek proponuję konsekwentnie karać we wszystkie pozostałe dni. Czy chociaż z tego obowiązku straże miejskie mogą się wywiązywać? Bo dla właścicieli psów kilkanaście dni przed i po sylwestrze nie ma nic wspólnego ze świętym spokojem.

 
Prosto z natury
 
Czy ryś to kot, tyle że większy?
 
Słodziak tygodnia
 
Jedyny taki żłobek w Warszawie: atrakcją słynna ursynowska świnia Lily

 
Dom na czterech łapach
 
Pies z kotem chronią przed alergią

 
Ziemia dla wszystkich
 
W styczniu Warszawa musi zastrzelić sto dzików

  Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zwierząt  
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 47.665.426,00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka