wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
wyborcza.pl
     
   
     
  Przygotował Hubert Orzechowski  
 

 Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia był Marsz Tysiąca Tóg. Ta demonstracja osób ze środowisk sędziowskich i prawniczych, zorganizowana w ramach protestu przeciwko zamachowi na niezależność sądownictwa przez obecne władze, zgromadziła nawet 30 tys. osób. Nie zabrakło na nim „tęczowego bloku”, czyli wsparcia osób homoseksualnych.

Problem w tym, że uczestnicy spotkali się z różnymi reakcjami. „Tęczowe flagi, które postanowiłyśmy zabrać ze sobą, dla niektórych z osób uczestniczących w marszu były "niestosowne", czy "niewygodne". Oczywiście było również mnóstwo słów wsparcia, gestów solidarności, za co serdecznie dziękuję, niemniej jednak, to było przykre zaskoczenie” - pisze na swoim profilu facebook’owym Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. O incydentach wspomniała także Agata Kowalska, dziennikarka radia TOK FM. „#MarszTysiącaTóg jeszcze nie ruszył, a już 7 razy zostałyśmy obrażone lub pouczone przez uczestników o zakazie flag [tęczowych]” – relacjonowała na Twitterze.

Z drugiej strony o pozytywnych reakcjach na tęczowe symbole informował portal Queer.pl. Mówił o nich także Bart Staszewski, reżyser filmu „Artykuł osiemnasty”. Do niego należy także chyba najlepsze podsumowanie doświadczeń osób LGBT+ z sobotniej demonstracji: „Najważniejsze było dla mnie, aby prawnicy odczuli nasze wsparcie i to się udało” – powiedział. I dodał: „Teraz pozostaje to, aby organizatorzy stworzyli przestrzeń, w której będziemy mile widziani i nie będzie miejsca na jakiekolwiek przejawy homofobii, bo to sprzeczne z wartościami jakie głoszą”.

By znaleźć przyjazną przestrzeń dla osób LGBT+ w Polsce trzeba się bowiem mocno napracować. I ciągle napływają na to nowe dowody. Tak, jak wczoraj, kiedy to krakowska kuria podała tematykę kolejnych „Dialogów z arcybiskupem”, czyli spotkań w kościołach w Krakowie z abp Markiem Jędraszewskim. W październiku tematem spotkania będzie „Tęczowa zaraz – jak z nią walczyć? Rzecz o LGBT”. Co ciekawego może powiedzieć na swoim spotkaniu abp Jędraszewski, znany nie tylko z homofobicznych wypowiedzi, dzięki którym wielokrotnie gościł na  łamach tego newslettera, ale także z tego, że uzasadniał jedność Kościoła, polskiego narodu i państwa na podstawie dokumentu zwanego „Vita Mesconis” (Żywot Mieszka), co opisywaliśmy na łamach „Wyborczej”.

To zapiski księdza Kpinomira, członka orszaku żony Mieszka czeskiej księżniczki Dobrawy. Do naszych czasów przetrwały dzięki zapobiegliwości przeora Rechotosława. Sęk w tym, że to nieprawda. Dokument nigdy nie istniał, a jego legenda to efekt primaaprilisowego żartu zajmującego się Polską amerykańskiego historyka Philipa Earla Steele’a. Zarówno Kpinomir i Rechotosław to postacie fikcyjne. Nie przeszkodziło to abp Jedrąszewskiemu w opracowaniu wykładu.

Na nieodległym od Krakowa Śląsku przed uczelnianą komisją dyscyplinarną Uniwersytety Śląskiego stanie prof. Ewa Budzyńska. Doprowadzili do tego jej studenci. Powód? Zarzucają swojej wykładowczyni „narzucanie słuchaczom poglądów homofobicznych” (i nie tylko, bo na liście zarzutów znalazł się także antysemityzm czy… krytyka posyłania dzieci do żłobków). 

– Zarzuca się pani profesor, że nie podziela ideologii gender – stwierdził dr Marcin Olszówka z instytut Ordo Iuris. To znane stowarzyszenie prawników o skrajnie konserwatywnych poglądach objęło prof. Budzyńską opieką prawną i będzie jej bronić przed własnymi studentami.

***
Jeśli chcesz zachęcić kogoś do zapisania się na ten newsletter lub sam chcesz zapisać się na inne, skorzystaj z naszej zapisywarki. Do poczytania!

 
wyborcza.pl
 
Coś z kultury
 
 
Janelle Monáe: jestem osobą niebinarną

 
 
Coś pesymistycznego
 
 
Indonesian mayor calls for LGBT raids after UK conviction of serial rapist Reynhard Sinaga, thousands of miles away

 
 
Coś optymistycznego
 
 
Same-sex marriage now legal in Northern Ireland

 
 
Coś ciekawego
 
 
Marvel wprowadza superbohatera geja. W nowym "Thorze" wystąpi także transseksualistka?

 
wyborcza.pl
 
 
 
Informacja handlowa wysłana na podstawie zgody użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące treści informacji handlowej proszę kierować pod adres: pomoc@agora.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka