wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
   
     
   
     
  Przygotowała Olga Woźniak, 
dział Nauka, Strefa Nauczyciela
 
 

Skóra cierpnie, kiedy słuchamy słucham ministra Piontkowskiego. A jest czego słuchać, bo zapowiedział właśnie drugą fazę reformy edukacji. Co nas czeka?

Likwidacja karty nauczyciela, upolitycznienie podstawy programowej, centralizacja edukacji? Na razie nie wiemy zbyt wiele, ale ministerstwo zapowiada >>, że w drugiej połowie 2020 r. lub na początku 2021 r. przygotuje "kompleksowy program zmian dotyczący pragmatyki zawodowej i związanego z tym systemu wynagradzania i finansowania oświaty”.

ZNP na to dictum wieszczy katastrofę: likwidację Karty nauczyciela, zwiększenie pensum i zwolnienia.

Inni podejrzewają, źe rząd będzie inspirował się modelem węgierskim, zgodnie z którym edukacja zostanie całkowicie scentralizowana i poddana celom propagandowym rządzącego ugrupowania. Na Węgrzech szkoły straciły samodzielność doboru kadr, metod, pracy, podręczników nawet finansowania. Wszystko przychodzi z rozdzielnika w centrali - łącznie z nauczycielami. 

W Polsce wiele zmian poszło w podobnym kierunku - kuratorzy są powoływani przez MEN, nie przez wojewodów, jak wcześniej, po strajku nauczycieli wprowadzono nowe, bardzo niejasne zasady kar dyscyplinarnych wobec nauczycieli, mówi się o zwiększeniu pensum godzin w zamian za podwyżkę (czyli w zasadzie jej brak). 

W którą stronę to pójdzie? Nikt jeszcze dokładnie nie wie, ale druga faza reformy edukacji brzmi groźnie. 

Posłowie PIS przyglądają jej się ze spokojem, nawet ci, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Wiele z nich chodzi bowiem do szkół prywatnych, na które - jak na razie - zamachu nie ma. I może nie będzie, jeśli latorośle rządzących wciąż będą zasiadać w ich ławkach. Może tylko religia stanie się przedmiotem obowiązkowym - dużą popularnością w kręgach PIS cieszą bowiem szkoły prowadzone przez Opus Dei. 

Czy to stanie się wzorcowym modelem? Spowiednik dla nauczycieli, tutor rodziny, z którym rozmawia się o tym, co dzieje się w domu, duszpasterz, który wspomaga ucznia i jego rodziców. 

Przed nami nowy wspaniały świat edukacji. Rzuci nas na kolana? 

 
 
To też warto przeczytać
 
 
U nas w szkole muzycznej czwórka to porażka. Uczeń się powiesił, połowa klasy bierze xanax >>
 
 
Uczeń przystawił nauczycielowi broń do głowy i drwił z ocen. Chciał odegrać scenę z 'Taksówkarza' >>
 
 
Brexit o krok. Polskim studentom pokażą drzwi? >>
 
 
Tutaj znajdziesz więcej informacji ze Strefy Nauczyciela  >> 
 
  Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>
 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka