wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
     
   
     
  Przygotował Stanisław Skarżyński, 
korespondent Gazety Wyborczej
 
 

Po trzech i pół roku brexitowej telenoweli media tylko z poczucia obowiązku napisały o tym, że 9 stycznia Izba Gmin ostatecznie uchwaliła ustawę o umowie wystąpieniowej. Teraz spływa ona do Izby Lordów, w której raczej nie będzie niespodzianek. Na koniec „królewskiego zezwolenia” – to już tylko formalność – udzieli ustawie Elżbieta II. Cała procedura powinna spokojnie zostać zamknięta na czas, by Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską 31 stycznia – z umową.

Umowa ta opiewa jednak tylko na 11 miesięcy. 1 lutego zacznie się „okres implementacyjny”, podczas którego z punktu widzenia obywateli nic się szczególnie nie zmieni, ale w polityce będzie jeszcze goręcej niż dotąd, bo zaczną się negocjacje umów o wolnym handlu i wzajemnych relacjach.

Czasu jest mało, a niebezpieczeństwo olbrzymie. Premier Boris Johnson upiera się, że nie ma mowy o skorzystaniu z zawartej w umowie wystąpieniowej możliwości przedłużenia okresu implementacyjnego poza 31 grudnia 2020 r. Nowa przewodniącząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odpowiada, że wynegocjowanie i ratyfikacja pełnej umowy w takim czasie są „właściwie niemożliwe”. 

Historia przyznaje rację jej – porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą, na które jako wzór często powołuje się Johnson, zaczęło być negocjowane w 2009 r. i nadal nie zostało w pełni ratyfikowane.

W międzyczasie jednak wszystko jest ważniejsze – a najważniejsi są Harry i Meghan, czyli książę i księżna Sussex, którzy zaskoczyli nie tylko Brytanię, ale również rodzinę królewską ogłaszając, że chcą wycofać się z ról głównych członków „firmy” Elżbiety II. 

Szczęśliwie babcia okazała się wyrozumiała i zezwoliła wnuczkowi pomieszkać z żoną w Kanadzie. – Choć wolałabym, żeby pracował w pełnym wymiarze godzin jako członek rodziny królewskiej – napisała w oświadczeniu. 

Dla Polaków na Wyspach ważna okazała się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – na sto zagranicznych komitetów organizacyjnych aż 28 było w Wielkiej Brytanii. Spotkałem się z organizatorami pierwszego finału w angielskim Bicester… żeby Polska taka była, jak ci ludzie, to może by się nikt z niej nie wyprowadzał.

 
 
Ursula von der Leyen w Londynie: Pełna umowa z Wielką Brytanią jest w tym roku 'właściwie niemożliwa' >>
 
 
PE przygotowuje rezolucję odpowiadającą na groźby deportacji obywateli unijnych z Brytanii >>
 
 
'Przyjechałam piętnaście lat temu na wakacje'. Ludzie, z którymi Orkiestra gra na Wyspach (i na całym świecie) >>
 
 
Królowa: 'Wyrażamy zgodę na okres przejściowy'. Harry i Meghan zamieszkają w Kanadzie >>
 
  Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>
 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka