wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
 
Wydarzenia dnia, 2 października 2018
 
  Przygotował Michał Wilgocki,
dziennikarz działu Kraj

Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował: kobieta gwałcona w dzieciństwie przez księdza pedofila dostanie milion złotych zadośćuczynienia i dożywotnią rentę od Towarzystwa Chrystusowego. Orzeczenie (podtrzymujące rewolucyjny wyrok sądu pierwszej instancji) nie ma precedensu. Wcześniej mieliśmy przypadki, że ofiary pedofilów w sutannach dostawały pieniądze, ale odbywało się to w ramach sądowej ugody. W dzisiejszej sprawie bardzo istotny jest fakt, że to przełożeni przestępcy będą musieli płacić ofierze. Do tej pory Kościół stał na stanowisku, że ksiądz - jako osoba fizyczna - sam ponosi odpowiedzialność, także finansową, za swoje czyny. Czy dzisiejszy wyrok sprawi, że kolejne ofiary zaczną wytaczać diecezjom i zakonom procesy cywilne?

Kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy wyszło dziś na ulice Warszawy. Policjanci, pracownicy służby więziennej i celnej oraz strażacy domagają się podwyżek i godnego traktowania przez władzę. Mundurowi zebrali się na placu Zamkowym, poszli przed Pałac Prezydencki (nikt z Kancelarii Prezydenta ich nie przyjął), a potem na Aleje Ujazdowskie pod siedzibę rządu. Tam na telebimie wyświetlili pokaz hawajskiego tańca, którego fanem jest wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. To on w rządzie PiS odpowiada za służby mundurowe.

Dziś w „Wyborczej” opisujemy też kulisy perturbacji wokół pytań prejudycjalnych zadanych przez Sąd Najwyższy Trybunałowi Sprawiedliwości UE w związku z „reformą” sądownictwa, która walcem przetacza się przez Polskę. Jest możliwe, że SN zrezygnuje z tzw. opcji atomowej za sprawą... Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdecydował się on bowiem wycofać zażalenie, które było podstawą pytań SN do unijnego Trybunału. A dlaczego ZUS w Jaśle to zrobił? Według informatora „Wyborczej” poprosili go to politycy PiS.

W tym roku Nagrodę Nobla z fizyki dostali twórcy precyzyjnych przyrządów laserowych do badania mikroświata. Połowę nagrody dostał Arthur Ashkin ze słynnych Bell Laboratories w USA za "optyczne pęsety i ich zastosowanie w biologii". Drugą połową podzielą się francuski badacz Gerard Mourou i kanadyjska uczona Donna Strickland za "metodę generowania bardzo intensywnych i ultrakrótkich optycznych impulsów". Strickland (trzecia kobieta w historii, która dostała Nobla z fizyki), zapytana o praktyczne zastosowanie jej odkryć, odparła, że nic jej w tej chwili nie przychodzi do głowy. - Ale raczej w inżynierii i mechanice niż w medycynie - dodała po chwili. To o tyle dziwna odpowiedź, że jej metoda jest wykorzystywana dziś w laserach, za pomocą których na całym świecie wykonuje się miliony zabiegów laserowej korekty wzroku.

***

Chcesz nam coś opowiedzieć? Masz sprawę lub historię, którą chcesz się z nami podzielić? Odpowiedz na tego maila! 

 
To musisz przeczytać
 
Tajemnica "zagubionej taśmy" Morawieckiego

Po emisji reportażu TVN o układzie radomskim jego bohaterowie na dywaniku u prezesa PiS

Cywilizacja Majów ukryta w dżungli - teraz widoczna jak na dłoni. Ta mapa zapiera dech!

"Odpychałam go, powtarzając "nie". Cristiano Ronaldo oskarżony o gwałt

 
 
Tego nie możesz przegapić
 
1 Drodzy polscy mężczyźni, szkoła przyucza wasze córki, jak dawać się grzecznie obmacywać
2 Astaldi na krawędzi bankructwa. Włosi opuścili już dwie inwestycje kolejowe. Co z warszawskim metrem?
3 Globalne zaufanie do Trumpa mniejsze niż do Putina [SONDAŻ]
 
Wyborcza to Wy
 
Zaproponuj swoją buntowniczkę i swojego buntownika! Alfabet buntu, wspólny projekt Archiwum Osiatyńskiego, OKO.press, "Polityki" i "Wyborczej"
  Podziel się tym newsletterem ze swoimi znajomymi.
Dostałeś ten newsletter od znajomego? Zapisz się
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 47.665.426,00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka