wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
   
     
   
     
  Przygotowała Joanna Sosnowska  
 

Dzień dobry,

Nazywam się Joanna Sosnowska, jestem redaktor prowadzącą serwis Wyborcza.tech i dziś specjalnie dla ciebie podsumowuję najważniejsze wydarzenia ze świata technologii i mediów.

_______________

 
 

Giganci technologii zeznają przed amerykańskim Kongresem 

Szefowie gigantów technologicznych: Jeff Bezos z Amazona, Mark Zuckerberg z Facebooka, Tim Cook z Apple'a i Sundar Pichai z Google'a po raz pierwszy w historii wspólnie zeznawali w amerykańskim Kongresie. Demokraci atakowali ich za praktyki monopolistyczne i dławienie konkurencji. Republikanie oskarżali o dyskryminowanie konserwatywnych poglądów na ich platformach. 

Przesłuchanie miało jednak głównie znaczenie wizerunkowe - pozwoliło kongresmenom i kongresmenkom licytować się w krytyce technologicznych gigantów. Przede wszystkim kongres nie ma uprawnień, żeby karać gigantów za naruszenia konkurencji czy ich podzielić. Realne działania regulatorów ogranicza też stworzone ponad sto lat temu prawo antymonopolowe, które - jak argumentuje wielu ekspertów - nie przystaje do realiów gospodarki cyfrowej. O szczegółach pisze Piotr Szostak.

Polska Izera pokaże Tesli, gdzie raki zimują

Izera - taką nazwę nosi marka polskich samochodów elektrycznych stworzona przez spółkę Electromobility Poland (EMP). Na ich produkcję potrzeba do 5 mld zł.

Samochody (kompaktowy hatchback i SUV) zostały zaprojektowane przez firmę Torino Design. Są to na razie "prototypy demonstracyjne", z wczesnego etapu prac konstrukcyjnych. Biały SUV w ogóle nie jeździ, jest jakby modelem wykonanym z mas kompozytowych. Czerwony hatchback jeździ, lecz w ograniczonym zakresie. A jego karoserię wykonano na drukarkach 3D.

Od tego do gotowej konstrukcji samochodu, który zostaje wysłany na taśmę montażową, jest jeszcze daleka droga. O historii polskich starań o produkcję samochodu elektrycznego pisze Andrzej Kublik.

Huawei światowym liderem sprzedaży smartfonów

Huawei stał się największym graczem na światowym rynku smartfonów, z pierwszego miejsca zepchnął Samsunga. Analitycy powątpiewają jednak w trwałość jego pozycji ze względu na sankcje ze strony USA oraz to, że aż 70 proc. sprzedanych telefonów trafiło na rynek chiński.

Według raportu firmy badawczej Canalys, chiński sprzedawca w drugim kwartale dostarczył na rynek 55,8 mln urządzeń, co oznacza spadek o 5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Na drugim miejscu znalazł się Samsung, który dostarczył 53,7 mln smartfonów. Jednak w jego przypadku, w porównaniu z rokiem 2019, spadek sprzedaży wyniósł aż 30 proc.

Oby pandemia zmieniła budowanie mieszkań. Obecne nie zdają egzaminu

Były prezydent Wrocławia i architekt napisali dla nas artykuł o konieczności zmiany projektowania mieszkań. Piszą w nim: “Parametrem wyboru mieszkania stała się zdolność kredytowa. To tak, jakbyśmy kupowali bilet na pociąg nie do stacji, do której chcemy dojechać, ale na odległość proporcjonalną do naszych zarobków”. A dalej podają przepis na miasta i mieszkania, w których przyjemnie spędzałoby się nawet lockdown. 

 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka