wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
   
     
   
     
  Przygotowała Joanna Bujakiewicz, 
redaktorka działu Tylko Zdrowie
 
 

W rodzinie moich bliskich znajomych niedawno urodziło się dziecko. Co przynieść maluchowi w prezencie z okazji pierwszej wizyty? - Kup mu szumisia! - bez wahania podpowiedziała moja przyjaciółka. - Teraz jest na to szał.

Szumiś, czyli szumiący miś emituje dźwięki, przy którym maluchy zasypiają. To tzw. biały szum. Coś takiego słyszymy natrafiając na pusty kanał telewizyjny lub stację radiową. Wielu rodziców przed wynalezieniem szumisiów usypiało swoje dzieci włączając suszarkę do włosów albo odkurzacz. Zasada działania jest taka sama. Wytwarzanie stałego, wyciszającego dźwięku odwraca uwagę mózgu od hałasów dochodzących z zewnątrz.

Według jednego z badań aż 80 proc. niemowląt jest w stanie zasnąć po pięciu minutach od usłyszenia białego szumu. Taki „koc dźwiękowy” szczególnie się sprawdza, gdy się mieszka przy ruchliwej ulicy lub w innym miejscu, gdzie głośny hałas w nocy jest powszechny.

Biały szum ułatwia dzieciom zasypianie, ale czy na pewno jest bezpieczny dla zdrowia?

Niestety, urządzenia z białym szumem mogą przekraczać zalecane limity hałasu dla dzieci. Jakie mogą być tego konsekwencje? Są badania, które wykazują, że oprócz zwiększonych problemów ze słuchem, zwiększają ryzyko problemów z rozwojem języka i mowy u dziecka. Dlatego pediatrzy zalecają, by szumisie umieszczać w odległości co najmniej 2 m od łóżeczka dziecka.

Są też wersje szumisiów dla dorosłych. Szwajcarski designer pracujący w przeszłości m.in. dla Prady zaprojektował opaskę, która monitoruje pracę mózgu podczas głębokiego snu i synchronizuje ją z białym szumem. Twórcy gadżetu twierdzą, że wydłuża on sen nawet o 32 proc.

Szkodliwych dźwięków, które nie dają nam spać jest wokół nas coraz więcej. Nie tylko na zatłoczonych ulicach, lotniskach czy w centrach handlowych, ale też w miejscach, których nie kojarzymy z hałasem, np. w szpitalach.

Odcięcie się od hałasu jest coraz trudniejsze, a trwanie w hałasie nie tylko niszczy słuch, lecz także działa destrukcyjnie na układ nerwowy. Powoduje rozdrażnienie, niepokój, nadpobudliwość, apatię, agresję, zmęczenie, zaburzenia snu, lęki, trudności w koncentracji. Zakłóca też pracę narządów wewnętrznych, przyczynia się do rozwoju chorób krążenia (np. zawałów), obniża odporność organizmu i przyspiesza starzenie.

Nie tylko hałas utrudnia nam zasypianie. Problem z zaśnięciem możemy mieć także wtedy, gdy do łóżka chodzimy z laptopem czy smarfonem. Niebieskie światło ekranów jest dla mózgu sygnałem świtu i najsilniej hamuje uwalnianie melatoniny. Efekt? Przewracanie się z boku na bok przez kilka godzin. Książki wieczorem lepiej czytać w papierowej wersji przy łagodnym, ciepłym świetle lampki. I koniecznie przy zasłoniętych oknach, w sypialni powinno być jak najciemniej. Zanieczyszczenie światłem miast to kolejny powód bezsenności Polaków.

Sen zaburzają nam też złe nawyki dietetyczne. Solone orzeszki, popcorn posypany solą, paluszki lub inne słone przekąski, owoce czy alkohol późnym wieczorem to największe zaburzacze snu.

Ale co z prezentem dla małego Antka? Ostatecznie dostanie kocyk, nie ten „dźwiękowy”, tylko zwykły puszysty, otulający. Niech jego rodzice sami zdecydują, czy potrzebny mu szumiś.

________________________

Masz pytanie dotyczące zdrowia? Napisz na zdrowie@wyborcza.pl lub odpowiedz na tego maila!

 
 
Naukowcy donoszą
 
 
Nowe leki dla chorych na raka wątroby i trzustki >>
 
 
Sezon na...
 
 
Przez brak śniegu depresja zimowa nie chce się skończyć. Skąd się bierze ta choroba i jak ją leczyć? >>
 
 
Prawda czy mit?
 
 
Przez intensywny sport można wyłysieć? >>
 
 
 
Gotuj z Małgosią Mintą
 
     
 
Krem ziemniaczany z fetą i cytryną [MINTA] >>
 
 
W razie choroby
 
     
 

Gdy dowiadujemy się o poważnej chorobie - swojej lub bliskiej nam osoby - oprócz dostępu do specjalisty potrzebujemy pilnie rzetelnej informacji. Trudno je znaleźć w internecie. Dlatego z pomocą najlepszych ekspertów stworzyliśmy poradniki o chorobach i skutecznych terapiach.

Wybierz z niżej podanej listy zagadnienia, które Cię interesują:

-->Cukrzyca
-->Serce
-->Tarczyca
-->Rak
-->Alergia

A może próbujesz schudnąć i szukasz porady, jak schudnąć na zawsze?

-->Odchudzanie

 
 
Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zdrowia  >> 
 
  Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>
 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka