wyborcza.pl
  Otwórz w przeglądarce  
         
  Wydarzenia Dnia ___ Wtorek, 4 sierpnia 2020  
     
   
     
  Przygotował Paweł Wroński, 
dziennikarz Gazety Wyborczej
 
 

- Jak informuje kolektyw antyrepresyjny Szpila, policja zatrzymała dwie aktywistki, które rozwiesiły w nocy z 28 na 29 czerwca tęczowe flagi na warszawskich pomnikach i figurze Chrystusa Sursum Corda. Policja przeprowadziła przeszukania, aktywistka wylądowała na komisariacie przy ul. Wilczej. Prokuratura prowadzi śledztwo.

Cóż, każdy kolektyw w obecnych czasach w Polsce powinien spodziewać się wizyty inkwizycji, przepraszam polskiej policji. Ale jakoś tak mi się to skojarzyło, bo w tle jarzy się niczym stos oskarżenie o obrazę uczuć narodowych, profanację, herezję i LGTB.

Technologia czasami pisze lepsze komentarze niż silący się na dowcip dziennikarz. Otóż w wyborczej.pl maszyna cyfrowa jako artykuły powiązane ze sprawą zamieściły informacje o wywieszeniu tęczowych flag na ambasadach Wielkiej Brytanii i USA w dzień dumy osób LGTB.

Tak jak inkwizycja atakowała zespołowo, tak zwykle zespołowo pisowcy atakują swoich przeciwników. To taktyka wzięta z prapolskiej tradycji, czyli ustawek kibiców. Tercet intelektualny PiS - Beata Mazurek, Piotr Gliński i Ryszard Terlecki zaatakował ikonę polskich scen Janusz Gajosa za to, że ośmielił się powiedzieć o małym człowieku, który jednym ruchem podzielił Polskę. Gajos dowiedział się, że jest prostakiem, że wrył mu się w mózg PRL, że powinien grać w teatrze marionetek i że utożsamił się z rolą komunistycznego prokuratora. W obronę wzięli aktora ludzie kultury - Daniel Olbrychski, Jan Englert.

A mnie wydaje się, że politycy PiS utożsamiają się z rolami Janusza Gajosa. Piotr Gliński z Tureckim z Kabaretu Olgi Lipińskiej, wicemerszałek Terlecki z zagubionym diabłem ze sztuki Jana Drdy, a Beata Mazurek Cinquedą z „Kiedy rozum śpi”, choć to rola męska.

I pomyśleć tylko, że przed wyborami prezydenckimi na Białorusi Aleksander Łukaszenko głosi mniej więcej to, co przed wyborami prezydenckimi w Polsce Jarosław Kaczyński w liście do członków PiS.

Skoro jesteśmy przy tematyce prezydenckiej i wyborczej. David Stasavage – poważny profesor poważnego uniwersytetu nowojorskiego tłumaczy, dlaczego Donald Trump przed listopadowymi wyborami krytykuje wybory korespondencyjne, które jego zdaniem mogą prowadzić do oszustw. Otóż głosowanie korespodencyjne preferuje bardziej wykształconych wyborców i to według profesora przyczyna niechęci Trumpa, który boi się przegranej.

Może w tej sprawie prezydent Andrzej Duda doświadczony po kampanii w pandemii mógłby jakoś pomóc swojemu przyjacielowi zza oceanu? Tak jak Trump pomagał mu podczas wizyty 24 czerwca w Waszyngtonie. Już widzę ten telefon z Warszawy, który podnosi dłoń w Białym Domu, a w słuchawce: „Heloł Donald maj frend, wis is Andrju Duda. Aj sent ju from Poland special ekspert for oll problems. Our best minister – Jacek Sasin.”

To naprawdę ciekawa sprawa. Dzięki miłościwie panującemu rządowi PiS, który realizuje film „Powrót do przeszłości” na powrót w Polsce pojawiły się bony, którymi nie można handlować, ale i tak już handlować zaczynają. Poczekamy jeszcze chwilkę, a jak grzyby po deszczu powstaną Pewexy.

A na koniec zdarzenie samo w sobie skandaliczne. Ale najważniejsze, że niczyje uczucia nie zostały urażone.

 
 
Temat dnia
 
 
Prof. Zoll: Decyzja SN o ważności wyborów jest nielegalna. Ale musimy się z nią pogodzić >>
 
 
 
 
 
 
Strefa wolna od polityki
 
     
 
1 Druga fala koronawirusa. W Polsce wciąż lepiej niż za granicą >>
2 Marcus Rashford na okładce Vogue'a. 'Żadne dziecko nie powinno być głodne' >>
3 Kranówka będzie modna na UAM? Jej picie pojawia się w dwóch zwycięskich projektach konkursu IDEAMU >>
 
     
 
Wyborcza to Wy
 
 
Jesteśmy 'słaba płeć', ponieważ chcemy takie być. Ja nie chcę, dlatego nazywa się mnie egoistką >>
 
 

Podziel się  tym newsletterem ze swoimi znajomymi.

Podoba Ci się ten newsletter? Możesz zapisać się na wiele innych. Do wyboru m.in. Optymistyczny Michała Nogasia, zwierzęcy, fotograficzny czy zdrowotny. Wybierz i trzymaj rękę na pulsie!
Zapisz się >>

 
 
 
 
  Newsletter wysłany na zamówienie użytkownika przez Agorę Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie, 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, Wydział XIII Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 59944, kapitał zakładowy w wysokości: 46.580.831.00 zł, wpłacony w całości, NIP 526-030-56-44, adres serwisu korporacyjnego www.agora.pl. Wszelkie zapytania i uwagi dotyczące Newslettera proszę kierować pod adres: pomoc@wyborcza.pl. W celu rezygnacji z newslettera, użyj tego linka